TGHMV2K50JE
Manufacturer Part Number:
TGHMV2K50JE
Part of Description:
2K5 OHM 300 WATT SOT227 5% TF
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
2.5 kOhms
Size / Dimension :
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W