HSN100FR50E
Manufacturer Part Number:
HSN100FR50E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
100W 0.5 OHMS METAL-MITE 1%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
1.781" (45.24mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
500 mOhms
Size / Dimension :
3.500" L x 2.812" W (88.90mm x 71.42mm)
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±1%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W