F55J100E
Manufacturer Part Number:
F55J100E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
55W 100 OHMS VIT 5%
Stock Condition:
13
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.563" (14.29mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flange Braces, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
55W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W
Related products
Part Manufacturer Stock Description
F55J100 Ohmite 5,590 RES CHAS MNT 100 OHM 5% 55W
F55J100E Ohmite 234 RES CHAS MNT 100 OHM 5% 55W