HVR50D1M0K
Manufacturer Part Number:
HVR50D1M0K
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
RES CHAS MNT 1M OHM 10% 100W
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage, RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread)
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial, Tubular
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
1 MOhms
Size / Dimension :
1.181" Dia x 10.236" L (30.00mm x 260.00mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W