825J15RHE
Manufacturer Part Number:
825J15RHE
Manufacturer/Brand:
ARCOL
Part of Description:
25W 15 OHMS METAL-MITE 5%
Manufacturer :
ARCOL
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.546" (13.87mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
25W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
1.938" L x 1.080" W (49.23mm x 27.43mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W