RWST25168C4800JB00
Manufacturer Part Number:
RWST25168C4800JB00
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sfernice
Part of Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 450°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
Resistance :
480 Ohms
Size / Dimension :
1.102" Dia x 6.614" L (28.00mm x 168.00mm)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W