RCEC5003902KB
Manufacturer Part Number:
RCEC5003902KB
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sfernice
Part of Description:
RCEC 500 39K 10% BO24
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Resistance :
39 kOhms
Size / Dimension :
2.362" L x 2.638" W (60.00mm x 67.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W