AH3004R700JE66
- Manufacturer Part Number:
- AH3004R700JE66
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Huntington Electric, Inc.
- Part of Description:
- AH300 4.7 5% E66
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.772" (45.00mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 250°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 300W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 4.7 Ohms
- Size / Dimension :
- 5.118" L x 2.874" W (130.00mm x 73.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%