RCEC500HV5102JB
Manufacturer Part Number:
RCEC500HV5102JB
Part of Description:
RCEC 500 HV 51K 5% BO15
Height - Seated (Max) :
1.594" (40.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
500W
Resistance :
51 kOhms
Size / Dimension :
2.362" L x 2.638" W (60.00mm x 67.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W