RCEC5005003KB
Manufacturer Part Number:
RCEC5005003KB
Part of Description:
RCEC 500 500K 10% BO24
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
500W
Resistance :
500 kOhms
Size / Dimension :
2.362" L x 2.638" W (60.00mm x 67.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±10%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W