IM251-NBL3
- Manufacturer Part Number:
- IM251-NBL3
- Manufacturer/Brand:
- Carling Technologies
- Part of Description:
- SWITCH TOGGLE
- Manufacturer :
- Carling Technologies
- Product Category :
- Toggle Switches
- Actuator Length :
- 17.45mm
- Actuator Type :
- Paddle
- Bushing Thread :
- 15/32-32
- Circuit :
- 4PDT
- Current Rating (Amps) :
- 15A (AC)
- Features :
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.70mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off-On
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V