BRT500-15RJ8
Manufacturer Part Number:
BRT500-15RJ8
Manufacturer/Brand:
Riedon
Part of Description:
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 500W
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Metal Clad
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
2.382" (60.50mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
13.189" L x 1.181" W (335.00mm x 30.00mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE CRTRDGE 250A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 110A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 150A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 350A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 175A 300VAC/125VDC
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W