F40J1K0E
Manufacturer Part Number:
F40J1K0E
Part of Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 40W
Height - Seated (Max) :
0.563" (14.29mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Power (Watts) :
40W
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W