BR60-68RJ8
- Manufacturer Part Number:
- BR60-68RJ8
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 68 OHM 5% 60W
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Metal Clad
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant
- Height - Seated (Max) :
- 0.886" (22.50mm)
- Lead Style :
- Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- Mounting Feature :
- Brackets
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Radial, Rectangular Case
- Power (Watts) :
- 60W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 68 Ohms
- Size / Dimension :
- 3.937" L x 1.614" W (100.00mm x 41.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±260ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%