FVT02506E2K500JE
- Manufacturer Part Number:
- FVT02506E2K500JE
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 25W
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Power (Watts) :
- 25W
- Resistance :
- 2.5 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
- Temperature Coefficient :
- ±260ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%