FSOT4009E500R0KE
Manufacturer Part Number:
FSOT4009E500R0KE
Part of Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 40W
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.08mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Power (Watts) :
40W
Resistance :
500 Ohms
Size / Dimension :
2.000" L x 1.187" W (50.80mm x 30.16mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±10%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W