FVTS10R1E12K00JE
Manufacturer Part Number:
FVTS10R1E12K00JE
Manufacturer/Brand:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part of Description:
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 12W
Stock Condition:
18
Manufacturer :
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Combo Leads
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
12W
Product Status :
Active
Resistance :
12 kOhms
Size / Dimension :
0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W