TE2500B6R8J
Manufacturer Part Number:
TE2500B6R8J
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 2500W
Stock Condition:
18
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
2500W
Product Status :
Active
Resistance :
6.8 Ohms
Size / Dimension :
2.362" Dia x 23.622" L (60.00mm x 600.00mm)
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W