CJP800J1K0J
- Manufacturer Part Number:
- CJP800J1K0J
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- CJP 800W 1K0 5% LEAD
- Stock Condition:
- 10
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.220" (31.00mm)
- Lead Style :
- Wire Leads
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 250°C
- Package / Case :
- Rectangular, Wire Leads
- Power (Watts) :
- 800W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 1 kOhms
- Size / Dimension :
- 15.748" L x 2.362" W (400.00mm x 60.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%