HSC300100RJ
- Manufacturer Part Number:
- HSC300100RJ
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 100 OHM 5% 300W
- Stock Condition:
- 16
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.654" (42.00mm)
- Lead Style :
- Terminal Screw Type
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 300W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 5.039" L x 2.874" W (128.00mm x 73.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%