TGHEV500RFE
Manufacturer Part Number:
TGHEV500RFE
Part of Description:
100W RESISTOR 500 OHM 1%
Height - Seated (Max) :
0.248" (6.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Power (Watts) :
100W
Resistance :
500 Ohms
Size / Dimension :
1.378" L x 0.669" W (35.00mm x 17.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±1%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W