503SP100KG2
- Manufacturer Part Number:
- 503SP100KG2
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- 45W 290J 10 OHMS 10% SLAB
- Stock Condition:
- 10
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Ceramic
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 1.500" (38.10mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Brackets (not included)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial, Flat Oval
- Power (Watts) :
- 45W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 3.000" L x 0.252" W (76.20mm x 6.40mm)
- Temperature Coefficient :
- 0/ -800ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%