RSC-1000-50
Manufacturer Part Number:
RSC-1000-50
Manufacturer/Brand:
Riedon
Part of Description:
CURRENT SHUNT
Stock Condition:
55
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
2.150" (54.60mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package / Case :
Rectangular Case
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Resistance :
50 µOhms
Size / Dimension :
4.500" L x 2.500" W (114.30mm x 63.50mm)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE CRTRDGE 250A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 110A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 150A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 350A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 175A 300VAC/125VDC
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W