HCL165J6R8CX
Manufacturer Part Number:
HCL165J6R8CX
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
HCL165 100W 6R8 5% CABLE 150MM
Stock Condition:
50
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
6.555" (166.50mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular Case
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
6.8 Ohms
Size / Dimension :
1.626" L x 0.285" W (41.30mm x 7.25mm)
Temperature Coefficient :
-80, +200ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W