LPS0300H4R70JB
- Manufacturer Part Number:
- LPS0300H4R70JB
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Sfernice
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 300W
- Stock Condition:
- 169
- Manufacturer :
- Vishay / Sfernice
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 1.055" (26.80mm)
- Lead Style :
- M4 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 120°C
- Package / Case :
- Box
- Power (Watts) :
- 300W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 4.7 Ohms
- Size / Dimension :
- 2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%