SQBW303R3JFASTON
Manufacturer Part Number:
SQBW303R3JFASTON
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 30W
Stock Condition:
431
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Ceramic
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Resistance :
3.3 Ohms
Size / Dimension :
2.953" L x 0.748" W (75.00mm x 19.00mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W