SQBW404R7JFASTON
Manufacturer Part Number:
SQBW404R7JFASTON
Part of Description:
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 40W
Stock Condition:
264
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Power (Watts) :
40W
Resistance :
4.7 Ohms
Size / Dimension :
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W