SRH1-1240-N
- Manufacturer Part Number:
- SRH1-1240-N
- Manufacturer/Brand:
- Autonics
- Part of Description:
- SSR RELAY SPST-NO 40A 24-240V
- Manufacturer :
- Autonics
- Product Category :
- Solid State Relays
- Circuit :
- SPST-NO (1 Form A)
- Load Current :
- 40 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount, DIN Rail
- On-State Resistance (Max) :
- Output Type :
- AC, Zero Cross
- Package / Case :
- SSR with Integrated Heat Sink
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Voltage - Input :
- 4 ~ 30VDC
- Voltage - Load :
- 24 V ~ 240 V