BJ50-BDT-P
Manufacturer Part Number:
BJ50-BDT-P
Manufacturer/Brand:
Autonics
Part of Description:
SENSOR BGS REFLECTIVE 50MM PNP
Stock Condition:
5
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Adjustable
Cable Length :
78.74" (2m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IEC IP65
Light Source :
Red (660nm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C (TA)
Output Configuration :
PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1.5ms
Sensing Distance :
0.328" ~ 1.969" (10mm ~ 50mm)
Sensing Method :
Reflective (BGS)
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    EXTENSION CABLE RECEIVER 5M
    EXTENSION CABLE EMITTER 5M
    CONNECTOR CABLE M17 6PIN 10M
    EXTENSION CABLE EMITTER 3M
    EXTENSION CABLE RECEIVER 3M
Catalog related products
  • Banner Engineering
    WORLD-BEAM QS18 SERIES: CONVERGE
  • Banner Engineering
    WORLD-BEAM QS18 EXPERT SERIES: P
    M18-4 SERIES: STAINLESS: DIFFUSE
    WORLD-BEAM QS18 EXPERT SERIES: D
Related products
Part Manufacturer Stock Description
BJ50 Cinch Connectivity Solutions 18 CONN TPS JACK STR 50 OHM SOLDER
BJ50-BDT Autonics 9,247 SENSOR BGS REFLECTIVE 50MM NPN