SR2512FK-071R8L
- Manufacturer Part Number:
- SR2512FK-071R8L
- Manufacturer/Brand:
- YAGEO Group
- Part of Description:
- RES 1.8 OHM 1% 1W 2512
- Manufacturer :
- YAGEO Group
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 0.026" (0.65mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 2512 (6432 Metric)
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 1.8 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
- Supplier Device Package :
- 2512
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%