276XAXH24D
- Manufacturer Part Number:
- 276XAXH24D
- Manufacturer/Brand:
- Schneider Electric
- Part of Description:
- LOW PROFILE PCB PWR RY, SPDT, 7A
- Manufacturer :
- Schneider Electric
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 150 mA
- Coil Insulation :
- Class E
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Silver (Ag), Gold (Au)
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 19.2 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 10 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 55°C
- Product Status :
- Obsolete
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- Seal Rating :
- Sealed - Fully
- Switching Voltage :
- 240VAC, 30VDC - Max