BR246D-320B2-28V-023M
Manufacturer Part Number:
BR246D-320B2-28V-023M
Manufacturer/Brand:
Microsemi
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
87.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
28VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
5.1 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Solder Hook
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V
  • Panasonic
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
    RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Related products
Part Manufacturer Stock Description
BR240V FLIR Extech 5,654 ADAPTER, UK 240V