MGN1A-AC120
Manufacturer Part Number:
MGN1A-AC120
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
79 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Screw Terminal
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V
  • Panasonic
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
    RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V