47-400124-BK
Manufacturer Part Number:
47-400124-BK
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc.
Part of Description:
H/S .47IN 48 IN BLACK THI
Stock Condition:
74
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.118" (3.00mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.470" (11.94mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.098" (2.49mm)
Shelf Life :
Shrink Temperature :
110°C
Shrinkage Ratio :
3 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Tubing, Semi-Flexible
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BUZZER 240V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 24V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BUZZER 120V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 12V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BATT CHG USB PWR PK 4.8-5.25V 1A