AML24GBC2CA04
Manufacturer Part Number:
AML24GBC2CA04
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
Varies by Cap
Actuator Type :
Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
3A (AC), 2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent
Illumination Voltage (Nominal) :
14 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CBL ASSY RPSMA-RP NTYPE PLUG 24"
    CBL ASSY RPSMA-RP NTYPE PLUG 10'
    FIBER OPTIC CABLE
    FIBER OPTIC CABLE CONN SMA
    FIBER OPTIC CABLE CONN SMA
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
AML2 Altech Corporation 8,935 SWITCH UNITPB 30MM BLK NON ILL M