AML24GBC2AA04
- Manufacturer Part Number:
- AML24GBC2AA04
- Manufacturer/Brand:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part of Description:
- SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rocker Switches
- Actuator Marking :
- Varies by Cap
- Actuator Type :
- Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC), 2A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Incandescent
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 14 VAC
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off-On
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 24 V