AZ971-1C-12D
- Manufacturer Part Number:
- AZ971-1C-12D
- Manufacturer/Brand:
- American Zettler
- Part of Description:
- 45A AUTOMOTIVE RELAY
- Manufacturer :
- American Zettler
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 133.3 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 8.4 VDC
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- 5 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C