AZ980-1C-12D
- Manufacturer Part Number:
- AZ980-1C-12D
- Manufacturer/Brand:
- American Zettler
- Part of Description:
- 80A AUTOMOTIVE RELAY
- Manufacturer :
- American Zettler
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 133.3 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 60 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 7 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 5 ms
- Switching Voltage :
- 30VDC - Max