ST-SOIC-16
- Manufacturer Part Number:
- ST-SOIC-16
- Manufacturer/Brand:
- SchmalzTech, LLC
- Part of Description:
- SOIC-16 SMD to DIP Adapter
- Stock Condition:
- 385
- Manufacturer :
- SchmalzTech, LLC
- Product Category :
- Adapter, Breakout Boards
- Board Thickness :
- 0.063" (1.60mm)
- Material :
- FR4 Epoxy Glass
- Number of Positions :
- 16
- Package Accepted :
- SOIC
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Proto Board Type :
- SMD to DIP
- Size / Dimension :
- 1.000" L x 0.600" W (25.40mm x 15.24mm)