MDR-100-24
- Manufacturer Part Number:
- MDR-100-24
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL
- Part of Description:
- AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 96W
- Manufacturer :
- MEAN WELL
- Product Category :
- Industrial, DIN Rail Power Supplies
- AC Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Applications :
- Industrial, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CCC, cURus, TUV
- Current - Output (Max) :
- 4A
- DC Voltage - Input (Max) :
- 370V
- DC Voltage - Input (Min) :
- 120V
- Efficiency :
- 86%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Input Type :
- AC or DC
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 60°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 96W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 3.94" L x 2.17" W x 3.54" H (100.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
- Standard Number :
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 24V