FSM200KB-100R
- Manufacturer Part Number:
- FSM200KB-100R
- Manufacturer/Brand:
- YAGEO Group
- Part of Description:
- RES 100 OHM 10% 2W RADIAL
- Manufacturer :
- YAGEO Group
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.409" (10.40mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Radial
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.984" L x 0.354" W (25.00mm x 9.00mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- -80/ +500ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%