E2C-C20MA
Manufacturer Part Number:
E2C-C20MA
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM CYL
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
No Indicator
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
Requires Amplifier
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Product Status :
Active
Response Frequency :
50Hz
Sensing Distance :
0.787" (20mm)