LTA101-PB-B-R/12V
- Manufacturer Part Number:
- LTA101-PB-B-R/12V
- Manufacturer/Brand:
- Carling Technologies
- Part of Description:
- SWITCH ROCKER
- Manufacturer :
- Carling Technologies
- Product Category :
- Rocker Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Paddle - Illuminated
- Circuit :
- SPST
- Color - Actuator/Cap :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Incandescent
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VAC/DC
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V