NBB1.5-8GM50-E0 5M
Manufacturer Part Number:
NBB1.5-8GM50-E0 5M
Manufacturer/Brand:
Pepperl+Fuchs
Part of Description:
INDUCTIVE SEN 1.5MM NPN
Stock Condition:
3
Manufacturer :
Pepperl+Fuchs
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Product Status :
Obsolete
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.059" (1.5mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
10V ~ 30V