IRFS-050.8-PNWC2
- Manufacturer Part Number:
- IRFS-050.8-PNWC2
- Manufacturer/Brand:
- KF Control
- Part of Description:
- PROXIMITY SENSOR IND 0.8MM
- Stock Condition:
- 10
- Manufacturer :
- KF Control
- Product Category :
- Proximity Sensors
- Indicator :
- LED
- Ingress Protection :
- IP67
- Material - Body :
- Polyamide (PA), Stainless Steel
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Output Type :
- PNP-NC, 3-Wire
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded - M5
- Product Status :
- Active
- Response Frequency :
- Sensing Distance :
- 0.031" (0.8mm)
- Sensor Type :
- Inductive
- Shielding :
- Unshielded
- Termination Style :
- Cable Leads
- Voltage - Supply :
- 10V ~ 30V