PSC5A10-7IR
- Manufacturer Part Number:
- PSC5A10-7IR
- Manufacturer/Brand:
- Bel Power Solutions
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 5.1V 51W
- Manufacturer :
- Bel Power Solutions
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Railway
- Approval Agency :
- cCSAus, CE
- Current - Output (Max) :
- 10A
- Efficiency :
- 79%
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 71°C
- Power (Watts) :
- 51W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed, Conformal Coated
- Voltage - Input (Max) :
- 80V
- Voltage - Input (Min) :
- 8V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 5.1V