BP1601-9R
- Manufacturer Part Number:
- BP1601-9R
- Manufacturer/Brand:
- Bel Power Solutions
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 24V 192W
- Manufacturer :
- Bel Power Solutions
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Railway
- Approval Agency :
- CE, CSA, EN, IEC, TUV, UL
- Current - Output (Max) :
- 8A
- Efficiency :
- 88%
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 71°C
- Power (Watts) :
- 192W
- Size / Dimension :
- 6.73" L x 4.37" W x 0.78" H (171.0mm x 111.0mm x 19.8mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed, Conformal Coated
- Voltage - Input (Max) :
- 36V
- Voltage - Input (Min) :
- 16V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 24V