NPI-15B-1K0AV
- Manufacturer Part Number:
- NPI-15B-1K0AV
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol NovaSensor
- Part of Description:
- SENSOR 1000PSIA 1/2" 0.1V
- Manufacturer :
- Amphenol NovaSensor
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Accuracy :
- ±0.35%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 2000PSI (13789.51kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 1000PSI (6894.76kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 0 mV ~ 100 mV (10V)
- Output Type :
- Wheatstone Bridge
- Package / Case :
- Cylinder
- Port Size :
- Male - 1/2" (12.7mm) UNF
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Absolute
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Flex Cable
- Voltage - Supply :
- 10V ~ 15V