XPC100DTC
Manufacturer Part Number:
XPC100DTC
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SENSOR 100PSID 0.19" 0.1V
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
250PSI (1723.69kPa)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Output :
0 mV ~ 100 mV (12V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
4-SIP Module
Port Size :
Male - 0.19" (4.83mm) Tube, Dual
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Differential
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Termination Style :
Voltage - Supply :
3V ~ 16V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CBL ASSY RPSMA-RP NTYPE PLUG 24"