17-S120B-M
Manufacturer Part Number:
17-S120B-M
Manufacturer/Brand:
Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLK 50LBS 4.72"
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
0.94" (23.80mm)
Color :
Black
Features :
UV Resistant
Length - Actual :
0.393' (120.00mm, 4.72")
Length - Approximate :
4.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
50 lbs (22.68 kg)
Width :
0.181" (4.60mm)
Wire/Cable Tie Type :
Standard, Locking
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CBL USB2.0 A PLUG TO C PLG 3.28'
    CBL USB2.0 A PLUG TO OPEN 3'
    CBL USB2.0 A RCPT TO A PLG 6.56'
    CBL USB2.0 A PLUG-MCR B PLUG 1'
    CABLE A PLUG TO A PLUG 3.28'
Catalog related products
  • Advanced Cable Ties
    CBL TIE LOCKING BLK 50LBS 7.56"
  • Advanced Cable Ties
    CBL TIE LOCKING BLK 40LBS 8.88"
  • HellermannTyton
    CBL TIE LOCKING NAT 18LBS 3.27"
  • Panduit Corporation
    CBL TIE LOCKING NAT 8LBS 2.8"
  • Panduit Corporation
    CBL TIE LOCKING NAT 18LBS 3.9"